Szczepienia przeciw zapaleniu płuc

- informacje

Zapalenie płuc to inaczej zapalenie oskrzelików oraz pęcherzyków płucnych wywołane poprzez drobnoustroje takie jak wirusy, grzyby, bakterie lub czynniki toksyczne. Zapalenie płuc to choroba na którą zapadają najczęściej dzieci i osoby starsze. Powikłaniem zapaleń płuc najczęściej jest zapalenie opłucnej.

Występuje kilka rodzajów zapalenia płuc: płatowe – wywoływane przez paciorkowca Streptococcus pneumoniae o ostrym przebiegu, odoskrzelowe wywoływane przez paciorkowce z rodzin Haemophilius, Klebsiella, Legionella, zapalanie mykoplazmatyczne wywoływane przez bakterię Mycoplasma pneumoniae oraz zapalenie płuc zachłystowe spowodowane przedostaniem się do płuc zakażonego lub drażniącego materiału. Zapalenie płuc objawia się najczęściej gorączką, dreszczami, osłabieniem, dusznością oraz kaszlem z odkrztuszaną zieloną lub krwistą zawartością.

Powikłania zapaleń płuc
Powikłania zależą od zjadliwości drobnoustrojów, możliwości obronnych organizmu i metod leczenia. Najczęściej spotykane powikłania:

  • nawrót zapalenia,
  • zapalenie opłucnej (suche lub wysiękowe),
  • odma opłucnowa (pojawienie się powietrza w opłucnej),
  • ropnie płuc (przede wszystkim w gronkowcowym zapaleniu płuc),
  • niedodma spowodowana zamknięciem światła oskrzeli przez obrzęk błony śluzowej lub wydzielinę,
  • zapalenie osierdzia, wsierdzia, mięśnia sercowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i zapalenie stawów należą do rzadziej spotykanych powikłań,
  • zgon pacjenta w wyniku sepsy lub niewydolności oddechowej (zwłaszcza u ludzi w podeszłym wieku).

Zapalenie płuc to choroba groźna dla życia, bez względu na to jaka jest przyczyna jego wystąpienia. Corocznie umiera na nią około 10 tysięcy osób, przede wszystkim osób starszych oraz osób z obniżoną odpornością. Nie wolno lekceważyć żadnego kaszlu ani bólu w klatce piersiowej, zwłaszcza jeśli pojawią się podczas infekcji górnych dróg oddechowych.

Kontakt w sprawie leczenia:

42 663 02 25
i 42 663 02 26 - poniedziałek-piątek, godz. 8.00 - 19.00
e-mail: rejestracja@pulsmed.com.pl.

Zakres i ceny szczepień znajdą Państwo w sekcji Cennik.

FAQ - pytania

Czy przed szczepieniem niezbędna jest konsultacja lekarska?

Przed każdym szczepieniem wymagana jest konsultacja lekarska. W przypadku naszej placówki koszt konsultacji lekarskiej wliczony jest w koszt szczepienia.

Czy przed szczepieniem niezbędna jest konsultacja lekarska?

Przed każdym szczepieniem wymagana jest konsultacja lekarska. W przypadku naszej placówki koszt konsultacji lekarskiej wliczony jest w koszt szczepienia.

mapa strony strony www: