Operacja usunięcia zaćmy

- informacje

Zaćma (łac. cataracta) polega na całkowitym lub częściowym zmętnieniu soczewki w oku. Soczewka, która głównie składa się z wody i białka, z czasem może zmętnieć. Zwykle spowodowane jest naturalnym procesem starzenia się. Najczęstszą formą zaćmy jest, tzw. zaćma starcza. Pojawiać się ona może już około 40 roku życia, choć  pogorszenie wzroku następuje około lat 60. W wyjątkowych przypadkach zaćma może jednak wystąpić także u osób młodszych lub nawet dzieci.

Pierwszym objawem zaćmy jest pogorszenie wzroku, którego nie można skorygować okularami, czy szkłami kontaktowymi. Kolejnym objawem jest widzenie „przez mgłę” i zamazanie konturów obrazu. Najlepszym sposobem wyleczeniem zaćmy jest usunięcie starej soczewki i zastąpienie jej nową - sztuczną.

Niezbędne badania przed zabiegiem
Przed przystąpieniem do zabiegu niezbędna jest wizyta u lekarza specjalisty okulisty, który szczegółowo zapozna pacjenta z procedurą i leczeniem oraz przeprowadzi diagnostykę schorzenia. Decyzja o operacji zaćmy uzależniona jest od stopnia zaawansowania choroby, wybranej techniki operacyjnej, stanu zdrowia pacjenta, jego aktywności życiowej oraz zawodowej. Przeprowadzenie pełnej diagnostyki okulistycznej pozwala właściwie potwierdzić rozpoznanie i ocenić zaawansowanie zmian chorobowych, jak również obliczyć moc dla wszczepianej sztucznej soczewki. Badania przedoperacyjne powinny także określić stopień przewidywanej poprawy jakości widzenia, który uzależniony jest nie tylko od przeźroczystości soczewki, ale także od obecności dodatkowych zaburzeń narządu wzroku - schorzeń rogówki, ciałka szklistego i siatkówki.
Przed zabiegiem pacjent dodatkowo wykonuje następujące badania laboratoryjne: morfologię, APTT oraz badanie EKG. W przypadku schorzeń kardiologicznych niezbędne jest zaświadczenie od lekarza kardiologa lub internisty o możliwości przeprowadzenia zabiegu.

Przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do zabiegu jest nieuregulowane ciśnienie, zaburzenia krzepliwości, duszności, czy stan zapalny oka, jamy ustnej lub skóry. Przeszkodą dla zabiegu może być także zaawansowana cukrzyca i przechodzone infekcje.

Możliwe powikłania
Po zabiegu zdarzają się stany zapalne oka. Możliwa choć występująca rzadko jest infekcja. W wyjątkowych sytuacjach możliwy jest brak poprawy widzenia.

Zabieg i rekonwalescencja
Istnieją dwie metody operacyjnego usunięcia zaćmy: ECCE oraz fakoemulsyfikacja.
Starsza metoda – ECCE, polega na wszczepieniu sztucznej soczewki (nie zwijalnej) przez 8mm cięcie i założeniu szwów. Metoda ta jest inwazyjna i podczas jej stosowania pacjent kilka dni musi pozostać w szpitalu - rekonwalescencja oraz całkowity powrót do zdrowia jest długi.
W przypadku naszych pacjentów stosujemy już nowszą metodę, tzw. metodę FACOEMULSYFIKACJI, która polega na wszczepieniu zwijalnej soczewki przez niewielkie nacięcie szerokości maksymalnie do 3 mm. Metoda fakoemulsyfikacji umożliwia operowanie zaćmy w każdym jej stadium. Urządzenie wykorzystywane przez nas do zabiegu to fakoemulsyfikator Faros firmy Oertli Instruments.
Operację wykonuje się w warunkach szpitalnych w trybie jednodniowym - pacjent opuszcza szpital tego samego dnia. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym - krople znieczulające podawane są do worka spojówkowego oka.
Lekarz najpierw wykonuje niewielkie nacięcie, przez które wprowadza głowicę przypominającą końcówkę od długopisu. Jej zadaniem jest rozbicie zmętniałej soczewki na drobne kawałki za pomocą ultradźwięków. Następnie rozdrobniona soczewka jest aspirowana z oka. Kiedy torebka, w której znajdowała się soczewka jest już pusta następuje zastąpienie starej soczewki przez nową - zwijalną, wprowadzaną do oka przez to samo nacięcie.

Niewątpliwą zaletą tej metody jest brak szwów, ponieważ rana operacyjna zamyka się szczelnie sama pod wpływem ciśnienia wewnątrzgałkowego operowanego oka. Po 3 godzinach od operacji pacjent może wrócić do domu. Dzięki czemu przeszkodą nie jest już, ani zaawansowany wiek pacjenta, ani większość chorób internistycznych.

Efekty
Każde oko goi się w różnym czasie. Jedno wspólne, co można zaobserwować u pacjentów po operacjach zaćmy metodą fakoemulsyfikacji to zwykle natychmiastowa poprawa ostrości widzenia. Większość pacjentów już po kilku dniach powraca do codziennych czynności.

Kontrole
Wizyty kontrolne ustalane są według indywidualnych zaleceń lekarza. Z reguły lekarz sprawdza oko w dniu zabiegu oraz 7 dni po operacji.

Faros - fakoemulsyfikator firmy Oertli Instruments
Nasz szpital korzysta z jednego z najnowocześniejszych obecnie urządzeń stosowanych w zabiegach usunięcia zaćmy. Pozwala na przeprowadzenie zabiegu przy nacięciu począwszy od 1,6 mm. Posiada najnowszej generacji pompę perystaltyczną o najkrótszym obecnie czasie reakcji, pozwala na dokładną kontrolę ultradźwięków oraz liniową kontrolę parametrów operacyjnych, zwiększając znacznie precyzję pracy lekarza operującego oraz zmniejszając ewentualne dolegliwości pacjenta.

Kontakt w sprawie leczenia:

42 663 02 25 i 42 663 02 26 - poniedziałek-piątek, godz. 8.00 - 19.00
e-mail: rejestracja@pulsmed.com.pl

Ceny zabiegów chirurgii ogólnej znajdą Państwo w sekcji Cennik.FAQ - pytania

Czy przed zabiegiem wymagane jest szczepienie przeciw WZW typu B?

Tak. Przed każdym zabiegiem chirurgicznym wymagane jest szczepienie przeciw WZW typu B. W przypadku osób zaszczepionych badany jest poziom przeciwciał HBS.

Czy do zabiegu niezbędne jest skierowanie?

Skierowanie do zabiegów szpitalnych może zostać wystawione na miejscu w naszej placówce po konsultacji z lekarzem.

Czy przed zabiegiem wymagane jest szczepienie przeciw WZW typu B?

Tak. Przed każdym zabiegiem chirurgicznym wymagane jest szczepienie przeciw WZW typu B. W przypadku osób zaszczepionych badany jest poziom przeciwciał HBS.

Czy do zabiegu niezbędne jest skierowanie?

Skierowanie do zabiegów szpitalnych może zostać wystawione na miejscu w naszej placówce po konsultacji z lekarzem.

Kontakt do nas
tel: (+48) 42 633 32 75
faks: (+48) 42 633 32 65
mapa strony strony www: