Liposukcja

- informacje

Liposukcja - jest to zabieg polegający na usunięciu z ciała pacjenta (poprzez odessanie) zbędnej tkanki tłuszczowej. Liposukcja jest zabiegiem pozwalającym zmniejszyć objętość i ilość tłuszczu w danym obszarze, a ponadto pozwala na kształtowanie sylwetki i poprawę wyglądu.

Partie ciała na których najczęściej wykonuje się liposukcję to:

 • brzuch,
 • uda,
 • wewnętrzne strony kolan,
 • plecy,
 • pośladki,
 • podbródek,
 • łydki,
 • zmiany w ginekomastii.

Osiągnięcie idealnej figur jest skomplikowane i wymaga wielkiego zaangażowania. Niektóre obszary ciała są bardzo trudne w naturalnym kształtowaniu. Liposukcja jest rozwiązaniem, które umożliwia w sposób kontrolowany pozbyć się niedostatków sylwetki. Zabiegi liposukcji dzięki nowoczesnym technologiom medycznym stają się coraz bardziej powszechne i dla wielu osób są szansą na spełnienie marzeń o idealnie wyrzeźbionej sylwetce. 

W naszym szpitalu liposukcja wykonywana jest przy użyciu nowoczesnej aparatury medycznej. Wykonujemy liposukcję metodami: ultradźwiękową (Vaser Lipo), klasyczną (SAL - Suction Assisted Liposuction) oraz klasyczną z zastosowaniem modelowania komórkami macierzystymi ADSC.

Niezbędne badania przed zabiegiem
Przed  przystąpieniem do zabiegu niezbędna jest konsultacja lekarska i ocena ogólnego stanu zdrowia. Wykonywane jest badanie EKG oraz badania laboratoryjne: morfologia, APTT, poziom elektrolitów.

Przeciwskazania
Bezwzględnymi przeciwskazaniami do zabiegu są:
 

 • problemy kardiologiczne,
 • nieuregulowane ciśnienie,
 • cukrzyca,
 • zaburzenia krzepliwości,
 • ciąża i laktacja,
 • infekcje ropne skóry,
 • nieustabilizowane choroby przewlekłe,
 • choroby autoimmunologiczne.

Możliwe powikłania
Czasami po zabiegu mogą się pojawić drobne krwiaki, infekcje, zakażenia, trudno gojące się rany, widoczne blizny pooperacyjne, zator tłuszczowy, inny niż oczekiwany efekt estetyczny. Jednak, zwykle dobra współpraca lekarza z pacjentką pozwala uniknąć poważnych powikłań.

Zabieg i rekonwalescencja
Standardowy zabieg liposukcji wykonywany jest najczęściej trybie jednodniowym - pacjent opuszcza szpital tego samego lub następnego dnia po zabiegu.
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym - tumescencyjnym lub rzadziej w znieczuleniu ogólnym (w przypadku liposukcji klasycznej). Procedura składa się z następujących etapów: podanie do tkanki podskórnej płynu znieczulającego, następnie odsysanie tkanki tłuszczowej specjalnymi kaniulami.
Różnica między standardową liposukcją a metodą Vaser Lipo polega na tym, że w tym drugim przypadku następuje dodatkowe odseparowanie tkanki tłuszczowej i przetworzenie jej w emulsję poprzez zastosowanie głowicy/kaniuli ultradźwiękowej i płynów nasiękowych, co znacznie ułatwia przebieg zabiegu i polepsza jego efekty.
Pełna rekonwalescencja trwa od 4 - 8 tygodni.

Wyniki leczenia i zalecenia pozabiegowe
Bezpośrednio po zabiegu zalecane są uciskowe ubiory w okresie 2 - 4 tygodni oraz okresowe kontrole zgodnie ze zleceniem lekarza. Ubrania uciskowe mają na celu przyspieszenie obkurczania skóry w miejscach poddawanych zabiegowi.

Liposukcja Vaser Lipo
V
aser Lipo jest nową generacją urządzeń do liposukcji, która w swoim działaniu wykorzystuje łagodne działanie ultradźwięków. Technologia ta pozwala użyć energii ultradźwięków do wyselekcjonowania tkanki i nakierowania na niechcianą tkankę tłuszczową. Vaser Lipo pozwala w mniejszym stopniu oddziaływać na otaczające operowany obszar tkanki - nerwy, naczynia krwionośne, tkankę łączną, zmniejszając w ten sposób uraz po zabiegu i przyspieszając rekonwalescencję.
Dzięki zastosowaniu ultradźwięków liposukcja metodą Vaser Lipo pozwala na:

 • łatwiejszą kontrolę lekarza nad kształtowaniem sylwetki i jej "wyrzeźbieniem",
 • szybszy powrót pacjenta do normalnej aktywności,
 • wykonanie zabiegu w znieczuleniu miejscowym, co w znacznym stopniu zmniejsza możliwości wystąpienia powikłań i nie wiążę się z koniecznością hospitalizacji.

Vaser Lipo pozwala na kształtowanie sylwetki odwzorowujące rzeźbę ciała charakterystycznego dla wysportowanego ciała, zarówno kobiety, jak i mężczyzny.
Przebieg zabiegu Vaser Lipo:
 

 1. Podanie do tkanki podskórnej płynu znieczulającego.
 2. Odseparowanie tkanki tłuszczowej i przetworzenie jej w emulsję poprzez zastosowanie głowicy/kaniuli ultradźwiękowej i płynów nasiękowych.
 3. Odsysanie tkanki tłuszczowej specjalnymi kaniulami.


Liposukcja klasyczna:

Liposukcja klasyczna jest w dalszym ciągu jedną z najbardziej popularnych metod modelowania sylwetki. Wyróżniamy dwie metody liposukcji klasycznej: 

 • Metoda sucha: liposukcja bez podania płynu pod tkankę podskórną; jest to metoda coraz rzadziej stosowana,
 • Metoda mokra: polega na podaniu do warstwy podskórnej płynu, dzięki czemu w łatwiejszy sposób można usunąć  nagromadzoną tkankę tłuszczową z wybranych partii ciała, nie uszkadzając innych tkanek i nie powodując dużego ubytku krwi.

Płyn podawany do tkanki podskórnej posiada substancje znieczulające, zmniejszając dolegliwości bólowe po zabiegu.
Przebieg zabiegu liposukcji klasycznej:

 1. Podanie do tkanki podskórnej płynu znieczulającego.
 2. Odsysanie tkanki tłuszczowej specjalnymi kaniulami.


Liposukcja klasyczna + ADSC

Klinika Pulsmed jako pierwsza placówka w Polsce zastosowała Metodę CAL (Cell  Assisted Lipotransfer), w której graft  tłuszczowy wzbogacony jest komórkami macierzystymi ADSC. Pozwala to na wykorzystanie własnej tkanki tłuszczowej wzbogaconej komórkami macierzystymi w medycynie regeneracyjnej, np. w ortopedii w chorobie zwyrodnieniowej stawów, w urazach ścięgien i więzadeł, jak również w chirurgii plastycznej i medycynie estetycznej, np. w powiększaniu piersi. Własna tkanka tłuszczowa wzbogacona komórkami ADSC jest znakomitym wypełniaczem w zabiegach kosmetycznych: wypełnianie bruzd i zmarszczek, w powiększaniu ust, jak również w rekonstrukcji ubytków tkanek po urazach.
Połączenie liposukcji z lipomodelingiem, pozwala wyszczuplić ciało w obszarach, które tego wymagają i umożliwić ujędrnienie i powiększenie tych obszarów, któe chcemy żeby były większe. Dodanie do tych procedur komórek macierzystych ADSC poprawia efekty i zwiększa trwałość zabiegów.
Przebieg zabiegu liposukcji z podaniem komórek ADSC:

 1. Liposukcja - pobranie tkanki tłuszczowej.
 2. Separowanie komórek ADSC z części pobranej tkanki.
 3. Modeling - wypełnienie wybranych obszarów ciała włąsną tkanką tłuszczową wzbogaconą komórkami ADSC.


Kontakt w sprawie leczenia:


42 663 02 10  - poniedziałek-piątek, godz. 8.00 - 18.00
602 336 360 i 668 049 279 - poniedziałek-piątek, godz. 8.00 - 18.00
e-mail: bariatria@pulsmed.com.pl.

Ceny zabiegów chirurgii plastycznej - znajdą Państwo w sekcji Cennik.

FAQ - pytania

Czy przed zabiegiem wymagane jest szczepienie przeciw WZW typu B?

Tak. Przed każdym zabiegiem chirurgicznym wymagane jest szczepienie przeciw WZW typu B. W przypadku osób zaszczepionych badany jest poziom przeciwciał HBS.

Czy przed zabiegiem wymagane jest szczepienie przeciw WZW typu B?

Tak. Przed każdym zabiegiem chirurgicznym wymagane jest szczepienie przeciw WZW typu B. W przypadku osób zaszczepionych badany jest poziom przeciwciał HBS.

Kontakt do nas
tel: (+48) 42 663 02 10
faks: (+48) 42 633 32 65
mapa strony strony www: