Chirurgiczne metody leczenia otyłości

- informacje

Nowoczesna chirurgia dysponuje wieloma metodami operacyjnego leczenia otyłości. Zalecane przez Międzynarodową Organizację Chirurgicznego Leczenia Otyłości (IFSO) i stosowane w Polsce zabiegi można podzielić na dwa typy: operacje zaburzające wchłanianie i operacje ograniczające pojemność żołądka (operacje restrykcyjne). Są to metody inwazyjne, o dużej skuteczności przy jednoczesnym obciążeniu licznymi objawami ubocznymi i niebezpieczeństwami związanymi ze stopniem skomplikowania samego zabiegu. Chirurgiczne leczenie otyłości jest dużo bardziej niebezpieczne dla pacjenta niż stosowanie metod nieoperacyjnych, jednakże bardzo często bywa tak, że stopień choroby wymusza zastosowanie chirurgii bariatrycznej.

Decyzja o poddaniu się operacji zawsze powinna być dokładnie przemyślana przez pacjenta i skonsultowana z lekarzem specjalistą, bowiem każda operacja niesie za sobą ryzyko. Pacjent musi brać pod uwagę wszystkie za i przeciw oraz to czy istnieje jakaś inna, alternatywna metoda utraty wagi. Chirurgiczne leczenie otyłości jest ostatecznością, którą chory powinien rozważać w przypadku, gdy w leczeniu otyłości wcześniej zawiodły inne metody. Chirurgia bariatryczna jest nieodwracalną ingerencją w funkcjonowanie organizmu na całe życie.

Alternatywą dla inwazyjnego leczenia chirurgicznego jest między innymi balon żołądkowy – leczenie nieoperacyjne. Jest to metoda preferowana w Szpitalu Pulsmed ze względu na skuteczność w leczeniu nadwagi i otyłości, przy jednoczesnym niewielkim ryzyku powikłań. Jest na tyle bezpieczna dla pacjentów, iż można ją stosować także u osób z mniejszą nadwagą i otyłością.

Operacyjne metody leczenia otyłości stosowane na Świecie:

RNYMetoda Gastric Bypass (Roux-en-y: RNY) to zabieg polegający na odcięciu części podwpustowej żołądka w postaci małego „woreczka” celem redukcji możliwości przyjmowania pokarmu. Pacjent po zjedzeniu nawet małej porcji jedzenia czuje się pełny i nie może więcej jednorazowo zjeść. Tworzone jest zespolenie jelitowe typowe w kształcie litery Y. Metoda ta łączy w sobie zalety ograniczenia pojemności żołądka jak i zmniejszenia wchłaniania, stąd jest skuteczna w odchudzaniu pacjentów. Jednakże, przy zastosowaniu jej niezbędny jest monitoring badań krwi i przyjmowanie dodatkowych witamin i mikroelementów, których braki muszą być uzupełniane często do końca życia. Metoda ta jest stosowana na stałe, jej zastosowanie powoduje zmiany w anatomii organizmu pacjenta, jest bardzo trudno odwracalna.
VBGMetoda Vertical Banded Gastroplasty (VBG) jest obok operacji RNY jedną z dwóch głównych typów zabiegów ograniczających przyjmowanie pokarmu w wyniku zmniejszenia górnej części żołądka. Zaletą zabiegu jest jego odwracalność, choć niełatwa. Wymaga użycia staplerów. Możliwe jest rozciągnięcie po kilku latach terapii mniejszej części żołądka, co pozwala na ponowny przyrost wagi ciała - niezbędna jest wtedy nowa operacja chirurgiczna.
BPDMetoda Biliopancreatic Diversion (BPD) - stosowana coraz rzedziej, łączy elementy restrykcyjne i zmniejszające absorpcję wchłaniania pokarmu. Zabieg, w którym następuje istotna zmiana kierunku i długości pasażu jelitowego poprzez połączenie zmniejszonego żołądka z końcową częścią jelita cienkiego. Pacjent po zabiegu wymaga dłuższego monitorowania i uzupełniania niedoborów składników pokarmowych ze względu na znaczną utratę możliwości ich wchłaniania. Jest to metoda odwracalna, ale tylko w przypadkach zagrożenia życia. Powoduje zmiany w anatomii pacjenta do końca życia.DSMetoda Duodenal Switch (DS) - stosowana coraz rzedziej, jest metodą podobną do BPD. Podstawowa różnica tego zabiegu od poprzedniego polega na pozostawieniu części opuszki dwunastnicy z odźwiernikiem. Mimo to pacjent również wymaga uzupełniania składników pokarmowych w okresie pooperacyjnym.


AGBMetoda Lap-Band (opaska żołądkowa) jest jednym z częściej wykorzystywanych na świecie zabiegów, w którym zakłada się specjalną silikonową opaskę w górnej części żołądka dzielącą go na część małą powyżej oraz pozostałą - dużą - poniżej opaski. Wąskie przejście, tzw. "stoma", między nimi ogranicza szybkość przechodzenia połkniętego pokarmu i na długo daje uczucie pełności. Opaska zakładana na żołądek przypomina oponę rowerową i jest napełniana w zależności od potrzeb za pomocą wyprowadzonego pod skórę specjalnego zaworka. Lekarz może w ten sposób regulować wielkość otworu „stomy” między małą częścią górną żołądka, a pozostałą - dolną. W przypadku opaski żołądkowej chudnięcie przebiega nieco wolniej niż przy innych procedurach chirurgicznych. Jednakże, jest to najmniej inwazyjna metoda w chirurgii bariatrycznej, jednocześnie mająca najmniej powikłań. Opaska żołądkowa jest metodą odwracalną i nie wymaga uzupełniania składników pokarmowych w okresie pooperacyjnym.

FAQ - pytania
Kontakt do nas
tel: (+48) 42 663 02 10
faks: (+48) 42 633 32 65
mapa strony strony www: